Important Notice
This item is made-to-order exclusively for you once your order is placed. As a result, it is not eligible for cancellation or return under our standard policy. Your statutory rights remain unaffected.
The FLIR K85 is designed for firefighting and rescue operations where visibility is limited by smoke, heat, or darkness. Its high-resolution thermal sensor provides sharp image detail to help crews identify hotspots, track fire conditions, and locate casualties.
The advanced single-range system maintains a consistent image when moving between lower and higher-temperature areas. Search Mode and Detection Mode provide additional support during incident assessment, search operations, and hazard identification.
Integrated wireless connectivity supports live video streaming, media management, and camera setup through the FLIR Responder App.
| IR Resolution | 640 x 480 |
|---|---|
| Display | 4" LCD, 640 x 480, backlit |
| Object Temperature Range | Single range solution operating: -20°C to 650°C (-4°F to 1202°F) |
| Image Modes | Basic, Search, Detection, High Heat, White Hot |
| Contrast Optimisation | Digital enhancement, Flexible Scene Enhancement (FSX®) |
| Detector Type | Focal plane array (FPA), uncooled microbolometer |
| Field of View (FOV) | 53° x 40° |
| Image Frequency | 30 Hz |
| Image Modes | Basic, Search, Detection, High Heat, White Hot |
| IR Resolution | 640 x 480 |
| Non-radiometric IR video recording | MPEG4 to internal flash memory |
| Non-radiometric IR video streaming | Uncompressed colourised video using USB and MPEG-4 Stream over Wi-Fi to the Flir Responder app |
| Pitch | 12 µm |
| Spectral Range | 7.5 to 14 µm |
| Thermal Sensitivity/NETD | <60 mK |
| Zoom | 2x digital zoom |
| Drop | 2 m (6.6 ft.) on a concrete floor (IEC 60068-2-31) |
| Encapsulation | IP67 (IEC 60529) |
| Humidity (Operating and Storage) | IEC 60068-2-30/24 h 95 |
| Magnetic fields | EN 61 000-4-8, Test level 5 for continuous field (severe industrial environment) |
| Operating Temperature Range | 150°C (302°F): 15 min 260°C (500°F): 5 min |
| Relative Humidity | 95% relative humidity 25°C to 40°C (77°F to 104°F) non-condensing |
| Shock | 25 g (IEC 60068-2-27) |
| Storage Temperature Range | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Vibration | 2 g (IEC 60068-2-6) |
| Battery Capacity | 5.8 Ah, at 20°C to 25°C (68°F to 77°F) |
| Battery Operating Time | Approximately 4 hours @ 25°C (77°F) ambient temperature and typical use |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Voltage | 3.7 V |
| Charging System | Desktop 2-bay charger Optional in-truck charger |
| Charging Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Charging Time | <3 h to capacity enough for 3 h operation |
| Power Management | Automatic shutdown and sleep mode |
| Accuracy | ±4°C (±7.2°F) or ±6% of reading, for ambient temperature 10°C to 35°C (50°F to 95°F) |
| Object Temperature Range | Single range solution operating: -20°C to 650°C (-4°F to 1202°F) |
| Display | 4" LCD, 640 x 480, backlit |
| Image Storage | Standard JPEG, stored in the camera and the Flir Responder app |
| Image Storage Capacity | 200 files in total |
| Interface | Update via OTA (Wi-Fi using the Flir Responder app) Legacy support for updates from PC and data transfer to and from PC |
| Storage Media | Internal flash memory |
| USB | USB-C |