Important Notice
This item is made-to-order exclusively for you once your order is placed. As a result, it is not eligible for cancellation or return under our standard policy. Your statutory rights remain unaffected.
The FLIR K85-N provides reliable thermal visibility in high-heat and smoke-filled environments. The camera is certified to NFPA 1930:2025, has a 640 × 480 IR detector, <60 mK thermal sensitivity, and a 53° × 40° field of view. It is also compatible with the FLIR Responder App.
The K85-N has single-range imaging technology, 30 Hz image frequency, and dedicated firefighting modes to assist with hazard identification, victim searches, and fire assessment.
| IR Resolution | 640 x 480 |
|---|---|
| Display | 4" LCD, 640 x 480, backlit, 60 Hz display frame rate |
| Object Temperature Range | Single range solution operating: -20°C to 650°C (-4°F to 1202°F) |
| Image Modes | TI Basic, Search, Detection, High Heat, White Hot |
| Contrast Optimisation | Digital enhancement, Flexible Scene Enhancement (FSX®) |
| Detector Type | Focal plane array (FPA), uncooled microbolometer |
| Field of View (FOV) | 53° x 40° |
| Image Frequency | 30 Hz |
| Image Modes | TI Basic, Search, Detection, High Heat, White Hot |
| IR Resolution | 640 x 480 |
| Non-radiometric IR Video Recording | MPEG4 to internal flash memory |
| Non-radiometric IR Video Streaming | Uncompressed colourised video using USB and MPEG-4 Stream over Wi-Fi to the Flir Responder app |
| Pitch | 12 µm |
| Spectral Range | 7.5 µm to 14 µm |
| Thermal Sensitivity/NETD | <60 mK |
| Zoom | 2x digital zoom |
| Compliance | NFPA 1930:2025 |
| Drop | 2 m (6.6 ft) on a concrete floor (IEC 60068-2-31) |
| EMC | EN 301 489-1 RED EN 301 489-17 EN 55032 Class B (Emission) EN 55035 (Immunity) EN 61000-6-2 Immunity according to Industrial EN 61000-6-3 380-480 MHz EN 61000-6-3 800-960 MHz EN 60945 Maritime equipment FCC 47 CFR part 15 B, class B (Emission) ICES-003 |
| Encapsulation | IP67 (IEC 60529) |
| Humidity (Operating and Storage) | IEC 60068-2-30/24 h 95 |
| Magnetic Fields | EN 61 000-4-8, Test level 5 for continuous field (severe industrial environment) |
| Operating Temperature Range | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) 150°C (302°F): 15 min 260°C (500°F): 5 min |
| Relative Humidity | 95% relative humidity 25°C to 40°C (77°F to 104°F) non-condensing |
| Safety | CE/EN/UL/CSA/PSE 60950-1 IEC 62368 |
| Shock | 25 g (IEC 60068-2-27) |
| Storage Temperature Range | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Vibration | 2 g (IEC 60068-2-6) |
| Battery Capacity | 6.2 Ah, at 20°C to 25°C (68°F to 77°F) |
| Battery Operating Time | Approx. 4 hours @ 25°C (77°F) ambient temperature and typical use |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Voltage | 3.6 V |
| Charging System | Desktop 2-bay charger Optional in-truck charger |
| Charging Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Charging Time | <3 h to capacity enough for 3 h operation |
| Power Management | Automatic shutdown and sleep mode For documents like MSDS and UN38.3 test reports/summaries, see Flir Support |
| Accuracy | ±4°C (±7.2°F) or ±6% of reading, for ambient temperature 10°C to 35°C (50°F to 95°F) |
| Object Temperature Range | Single range solution operating: -20°C to 650°C (-4°F to 1202°F) |
| Display | 4" LCD, 640 x 480, backlit, 60 Hz display frame rate |
| File Formats | Standard JPEG, stored in the camera and on the Flir Responder app |
| Image Storage Capacity | 200 files in total (N.B. The total number of files varies depending on the number of saved video clips) |
| Interface | Update via OTA (Wi-Fi using the Flir Responder app) Legacy support for updates from PC and data transfer to and from PC |
| Storage Media | Internal flash memory |
| USB | USB-C |