Available with a selection of lenses and a choice of optional extras, the FLIR A700 Image Streaming Automation Thermal Camera is an infrared-imaging automation camera with image streaming software suitable for complex remote monitoring and temperature measurement objectives. It offers a 640 x 480px IR resolution, -20°C to +2000°C temperature range, approx. ±2°C/2% accuracy, and motorised focus. Compressed radiometric thermal image streaming allows multiple cameras to be connected via Wi-Fi and enables the sharing of footage over Wi-Fi. The FLIR A700 Image Streaming Automation Thermal Camera is also GigE and GenIcam compliant and supports GigE and RTSP data streaming protocols. Furthermore, it is compatible with third-party SDK and application software support. Linear temperature output simplifies the use of temperature data with third-party software. The FLIR A700 Image Streaming Automation Thermal Camera is a powerful, reliable, flexible temperature-measuring automation camera ideal for identifying faults before failure occurs, preventing fires, optimising process control, and improving quality assurance.
| Digital I/O connector type | M12 12-pin A-coded, Male (shared with external power) |
| Digital Inputs | 2x opto-isolated, Vin(low)= 0–1.5 V, Vin(high)= 3–25 V |
| Digital Output Purpose | Programmatically set; fault (NC) |
| Digital Outputs | 3x opto-isolated, 0–48 V DC, max. 350 mA; solid-state opto relay; 1x dedicated as Fault output (NC) |
| Encoding | GVSP video streaming: uncompressed GVSP radiometric streaming: temperature linear and FLIR radiometric |
| Ethernet Interface | Wired, Wi-Fi (optional) |
| WiFi | Optional feature purchased separately. RP-SMA, female connector |
| EMC |
|
| Image Frequency | 30 Hz |
| Thermal Sensitivity/NETD | Lens dependent |
| Accuracy | ±2°C (±3.6°F) or ±2% of reading, for ambient temperature 15°C–35°C (59°F–95°F) and object temperature above 0°C (32°F) |
| Communication & Data Storage | |
| Digital I/O connector type | M12 12-pin A-coded, Male (shared with external power) |
| Digital I/O isolation voltage | 500 VRMS |
| Digital input purpose |
|
| Digital Inputs | 2x opto-isolated, Vin(low)= 0–1.5 V, Vin(high)= 3–25 V |
| Digital Output Purpose | Programmatically set; fault (NC) |
| Digital Outputs | 3x opto-isolated, 0–48 V DC, max. 350 mA; solid-state opto relay; 1x dedicated as Fault output (NC) |
| Encoding | GVSP video streaming: uncompressed GVSP radiometric streaming: temperature linear and FLIR radiometric |
| Ethernet | For control, result, image, and power |
| Ethernet Communication |
|
| Ethernet Connector Type | M12 8-pin X-coded, female; RP-SMA, female |
| Ethernet Interface | Wired, Wi-Fi (optional) |
| Ethernet Power | Power over Ethernet, PoE IEEE 802.3af class 3 |
| Ethernet Protocols |
|
| Ethernet Standard | IEEE 802.3 |
| Ethernet Type | 1000 Mbps |
| Multicast | Yes |
| RS-232 | NA |
| Unicast | Yes |
| WiFi | Optional feature purchased separately. RP-SMA, female connector |
| Imaging & Optical | |
| Available Lenses | 6°, 14°, 24°, 42°, Dual FOV (14° + 24°) athermalized lenses |
| Contrast Enhancement | GVSP video streaming: FSX® / Histogram equalization (IR only) |
| Detector Pitch | 12 µm |
| Focal Plane Array (FPA) | Uncooled microbolometer |
| Image Frequency | 30 Hz |
| Image Source | GVSP video streaming: visual / IR / MSX® (visual camera is an optional feature) GVSP radiometric streaming: IR camera |
| IR Resolution | 640 × 480 |
| Multi-Streaming | No, one stream only |
| Overlay | With / Without |
| Pixel Format | GVSP video streaming: YUV422 or MONO 8 GVSP radiometric streaming: MONO 16 |
| Radiometric IR video streaming | GVSP (GigE Vision) protocol |
| Spectral Range | 7.5–14 µm |
| Streaming Resolution | GVSP video streaming: 640 × 480 pixels GVSP radiometric streaming: 320 × 240 pixels |
| Thermal Sensitivity/NETD | Lens dependent |
| Video Streaming | GVSP (GigE Vision) protocol |
| Visible Camera | Optional accessory |
| Measurement & Analysis | |
| Accuracy | ±2°C (±3.6°F) or ±2% of reading, for ambient temperature 15°C–35°C (59°F–95°F) and object temperature above 0°C (32°F) |
| Atmospheric transmission correction | Based on inputs of distance, atmospheric temperature, and relative humidity |
| Emissivity Correction | Variable from 0.01 to 1.0 |
| External Optics & Windows Correction | Based on input of optics/window transmission and temperature |
| Measurement Corrections | Global object parameters |
| Object Temperature Range | -20°C to 120°C (-4°F to 248°F), 0°C to 650°C (32°F to 1202°F), 300°C to 1500°C (572°F to 3632°F) |
| Reflected apparent temperature correction | Based on input of reflected temperature |
| General | |
| Base Mounting | 4× M4 on 4 sides |
| Housing material | Aluminium |
| Size (L x W x H) | 123 × 77 × 77 mm (4.84 × 3.03 × 3.03 in) |
| Weight | 0.82 kg (1.8 lb), camera only |
| Environmental & Certifications | |
| Corrosion |
|
| EMC |
|
| Encapsulation | IEC 60529, IP 54, IP66 with accessory |
| Humidity (Operating and Storage) | IEC 60068-2-30/24 hours, 95% relative humidity, 25°C–40°C (77°F–104°F)/2 cycles |
| Operating Temperature Range |
-20°C to 50°C (–4°F to 122°F):
|
| Radio Spectrum |
|
| Shock | IEC 60068-2-27, 25 g |
| Tripod Mounting | UNC ¼″-20 on 2 sides |
| Vibration |
|
| Power | |
| External Power Operation | 24/48 V DC 8 W max |
| External Voltage | Allowed range 18–56 V DC |
| Power Connection | M12 12-pin A-coded, male (shared with Digital I/O) |
| Power Consumption |
|